ANNELİK HEM DİNİMİZ HEM MİLLİ TARİHİMİZ HEM DE İNSANLIK TARİHİNDE ÖNEMLİ BİR UNSURDUR

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Şelale Lokantasında sivil toplum kuruluşlarının bayan temsilcileri ile kahvaltıda biraraya geldi.

8 Mart Pazar Günü düzenlenen programa eşi Hafize Gürkan Hanımefendi ile birlikte katılan Başkan Gürkan’ın verdiği kahvaltıya ayrıca Vali Aydın Baruş’un eşi  Nagehan Baruş Hanımefendi ile il protokolü eşleri, kadın STK başkanları ve temsilcileri katıldı.

Başkan Gürkan: Kadınlar Gününü sadece bir gün ile sınırlandıramayız

Bayanlara tek tek karanfil hediye eden ve Kadınlar Gününün sadece bir gün ile sınırlandırılamayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Kadınlar Gününün yılın 365 gününe teşmil edilmesini temenni ediyorum. Kadınlarımızın hak ve hukukunu ödeme noktasında baktığımız zaman, hak ve hukukları ödenemez. Onun içindir ki Cenab-ı Allah ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ buyurmuştur. Peygamber Efendimiz’de hadislerinde diyor ki ‘Annendir, annendir, annendir. Sonra baban, sonra yakın akraban’.

Şairler de ‘Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz’, ‘Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar’ derler. Dolayısıyla annelik çok önemli, anneliği de hakkıyla yerine getirebilmek de çok daha önemlidir. Yine Peygamber Efendimiz, ‘Bir anne sabi çocuğunu eğer küçük iken kaybetmiş ise o, ona şefaatçi olur’, ‘Üç kızını gelin eden annenin mekânı Cennet olur’ buyurmaktadır.  Dolayısıyla annelik hem dinimizde, hem milli tarihimizde, hem de insanlık tarihinde önemli bir unsurdur.” dedi.

Gürkan: Kadınlarımızın sosyal, siyasal ve ekonomik hayatta aktif rol almalarını temenni ediyorum

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının batı dünyasından çok önceden ilk olarak Türkiye’de verildiğini dile getiren Başkan Gürkan, “Cumhuriyetimizle birlikte kadınların hem seçme, hem seçilme hakları açısından, hem de toplumsal açıdan sosyal ve ekonomik hayatın içine girmesi açısından önemli bir merhale kat edilmiştir. Biz basen medeni unsurlar olarak gördüğümüz batı devletleri ve batı normları diye tabir ettiğimiz normların çok daha öncesinden 1934 yılında kadınlara seçme ve seçilme hakkı ilk kez Türkiye’de verilmiştir.

Başkan Gürkan son olarak, “Hanımlar naif insanlardır. Onlar yaratılışları itibariyle naif ve nezahatli, kibar ve zarif yaratılmışlardır. Dolayısıyla biz erkeklere düşen de o naifliğe, o zarafete, o inceliğe zarar vermememiz gerekiyor diye düşünüyorum.

Ben tekrar Kadınlar Gününüzü kutluyorum, tebrik ediyorum. Kadınlarımızın da hem sosyal hayatta, hem siyasi ve ekonomik hayatta, hem de kültür hayatında aktif rol almasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Tür DOSYA İNDİR