Personelimize ‘Öfke Kontrolü ve İnsan İlişkileri’ Eğitimi Verdik

Şirket olarak personel eğitimine büyük önem veriyoruz

Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Çok Amaçlı Konferans Salonunda gerçekleştirdiğimiz ve iki vardiya halinde tertiplediğimiz programa tüm personelin katılımını sağladık.

Uygulamalı olarak yapılan sunumda ‘Öfkenin Kontrolü ve İnsan İlişkileri’ ayrıntılı olarak masaya yatırıldı. Gerçekleştirilen sunumda kızgınlık anında mantığın devre dışı bırakılmasına izin verilmemesi hususu hatırlatılarak; “Mantık öfkeyi yener, çünkü haklı bir nedene bağlı olsa da, çok çabuk mantık sınırlarını aşabilir. Bu yüzden öfkelendiğinizi hissettiğinizde mantığınıza sığının. Yıllarca dünyayı ve karşılaştığı olayları belli bir bakış açısıyla değerlendiren birine, yeni bir anlamlandırma biçimi kazandırmak uzun ve zorlayıcı bir çaba gerektirir. Sinirlendiğinizde tepki vermeden önce 5 kere nefes alıp verin ya da içinizden 10’a kadar sayın. Bu arada olaya olumlu bakma konusunda kendinizi uyarın. Hem karşınızdaki kişiyi ya da kişileri kırmamış olursunuz, hem de kendinizi öfkenin zararlı etkilerinden korumuş olursunuz.
Kızgın olduğunuz zaman genellikle düşünceleriniz gerçeği yansıtmaktan çok, olayların abartılmış ve çarpıtılmış bir şekilde algılandığını yansıtır. Bu tür düşünceleri fark edin ve yerine daha mantıklı olanları yerleştirin. Örneğin; kendi kendinize “Eyvah! Şimdi her şey mahvoldu!” gibi bir şey söylemek yerine, “Evet, çok can sıkıcı! Neden kızdığımı çok iyi anlıyorum. Ama dünyanın sonu değil ve buna kızmam, bu olayı olmamış hale getirmeyecek” diyebilirsiniz. Her iki düşünceyi de zihninizden geçirerek deneyin. Kızgınlığınızın hangi düşünceyle arttığını ya da azaldığını görün.

Unutmayalım ki; ‘Öfkeyle kalkan, zararla oturur’ sözü, bu yöntemin tarihinin ne kadar eski olduğunu bize gösteriyor” bilgilerine yer verildi.

“Sorunlara hızlı ve doğru çözümler üretmeye çalışıyoruz”

Semineri değerlendirdiği konuşmasında Genel Müdürümüz Enver Sedat Tamgacı; “Her gün sahada binlerce insanımızla muhatap olan personelimize belli aralıklarla farklı konularda eğitim vermeyi sürdürüyoruz” diyerek toplu taşıma hizmeti yürütürken personelin karşılaştığı olaylara karşı sabırlı olabilmesi, olası eleştirilere yapıcı ve sakin tepkiler verebilmeleri için alanında uzman eğitimcileri davet ederek eğitimler verdiklerini belirtti.

Genel Müdürümüz açıklamasında şu bilgileri paylaştı: “Sahada devamlı olarak hakla iletişim halinde olan personelimizi her konuda bilinçlendirmek için verdiğimiz eğitimler kapsamında bir seminer daha gerçekleştirdik. ‘Karar Verme ve Problem Çözme, Öfke Kontrolü ve İnsan İlişkileri’ konulu seminerde çalışanlarımızın yolculara karşı göstermeleri gereken davranış ve tutumlar geniş bir şekilde anlatıldı.

Hızlı bir döngünün içerisinde yürüttüğümüz hizmetin ritmini arttırıp, akışını hızlandırmak niyetindeyiz. Bu hızlı tempo içerisinde karşılaşılan sorunlara aynı hızda fakat doğru çözümler üreterek yolumuza devam etmek istiyoruz. Süreç içerisinde değişik şekillerde karşımıza çıkacak sorunların üstesinden gelebilmek, yerinde davranışlar sergilemek ve muhatabımızı incitmeden sorunu atlatmak düşüncesindeyiz. Bu sorunlar ile baş edebilmek ayrı bir ‘teknik’ gerektirmektedir. İşte tamda bu noktada doğru bilgiye kaynağında ulaşmak ve işi uzmanına götürmek niyetiyle bu tür seminerleri organize ediyoruz. Yarınlarımıza emin adımlarla ilerlerken bilinçli, ne yaptığını bilen, muhatabını incitmeden görevini icra eden personellerle yürümek düşüncesindeyiz. Bu nedenle de eğitimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Tür DOSYA İNDİR