Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı

Temel görevi, insan yaşamını kolaylaştırıcı hizmetler üretmek olan belediyecilik, çok zor ve büyük sorumluluk gerektiren bir iştir. Bir yandan şehrin fiziksel ihtiyaçlarını yerine getirirken, bir yandan da sosyal belediyecilik alanında hizmetler üretmek, daha yaşanılabilir bir kent adına ciddi yatırım ve hizmetleri gerçekleştirmek zorundadır.Gerek fiziki, gerekse sosyal belediyecilik anlamında önemli hizmetler yapan Belediyemiz, sorunları kökten hallederek, Malatya’yı geleceği taşıma noktasında yoğun bir icraat gerçekleştirmektedir. Yönetimimiz, “İnsan Merkezli” ve ‘Ortak Akıl’ anlayışından hareketle Malatya’yı geleceğe taşıma noktasında bir bütün olarak ele almakta ve buna uygun yatırımlar gerçekleştirmektedir.

Belediyemiz; kanalizasyon, içme suyu, doğalgaz, yağmursuyu drenaj kanalları ve Telekom, Tedaş, Mobese gibi teknik alt yapı hizmetlerinin bitirildiği 50 cadde ve sokakta kaldırım, asfalt ve peyzaj düzenleme çalışmalarıyla, yeni yol açma ve genişletme çalışmalarıyla, yeni alt merkez oluşturma çalışmalarıyla, semt konaklarıyla, çok amaçlı sosyal tesis ve taziye evleriyle, meydan düzenlemeleriyle, Türkiye genelinde birincilik ödülü alan sanat ve kültür merkeziyle, uluslar arası fuar, festival, sempozyum ve yarışmalarla, sağlık, sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerde olduğu gibi araç-gereç parkının güçlendirilmesi, otobüs filosunun yenilenmesi ve büyütülmesi ile Malatya’yı sorunsuz bir şekilde geleceğe taşımaktadır.

Geçmişin muhasebesini yaparak geleceği planlama ve belirlenen hedeflere ulaşma prensibinden hareketle sürdürdüğümüz her faaliyet; vatandaşlarımıza yakışır, güvenli, huzurlu, çağdaş yaşam standartlarının Malatya’ya kazandırılması amacıyla yapılmaktadır. Malatya’da son yıllarda gözle görülür bir şekilde ortaya çıkan değişim ve dönüşüm ile birlikte ilimiz bölgesinin yükselen değeri, cazibe merkezi olmuş durumdadır.

Böylesine hızlı bir gelişim ve değişim gösteren ilimizin toplu taşıma hizmetlerinin de buna paralel olarak geliştirilmesi noktasında da yönetimimiz tarafından önemli çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

2011 yılı içerisinde; günlük 115 bini aşkın yolcusu ile kentimizin toplu ulaşımında çok önemli bir yeri olan MOTAŞ şirketimiz tarafından engelli vatandaşlarımızın da kullanabilecekleri özelliklere sahip 15 adet yeni, 5 adet 2001 model ve üstü otobüs alınarak sefere konulmuştur. Mevcut duraklar yenilenmiş, yeni belirlenen duraklara da yine şehir kimliğine ve estetiğine uygun yeni duraklar konulmuştur. Bu duraklarımız ise akıllı durak olarak planlanmış olup, buralara kiosklar konulmuş ve hangi otobüsün ne zaman hareket edeceği, kaç dakika sonra durak yerinde olacağı bilgileri anlık olarak gösterilmeye başlanmıştır.

Daha önce başlatılmış olan akıllı bilet uygulaması yerine günümüz Türkiye’ sinde birçok Büyükşehir ve il belediyeleri tarafından da yoğun bir şekilde kullanılmakta olan Akıllı Kart uygulamasına geçilmiştir. Ayrıca otobüslerdeki monitörler de duraklar ile iletişim halinde olup, otobüsün yaklaşıp durduğu durak yeri anında monitörde izlenebilmektedir. 

MOTAŞ Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalar, yeni dönemde de geliştirilerek sürdürülecektir. Bu nedenle MOTAŞ genel Müdürlüğümüz yöneticileri ve personellerini kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

                                                                                                     Ahmet ÇAKIR

                                                                                                                                                    Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı